Decentralizované burzy

Decentralizované burzy a zmenárne umožňujú užívateľom nakupovať a predávať kryptomeny bez nutnosti posielať ich do úschovy burzy. Decentralizovaná burza je vlastne software či online stránka, kde máte vlastnú peňaženku, s možnosťou obchodovať priamo z nej.

Výhodou tejto formy obchodovania je, že decentralizovaná burza spravidla nevyžaduje od užívateľov osobné údaje. Je preto obľúbeným nástrojom pre opatrných vlastníkov kryptomien, ktorí nedôverujú sprostredkovateľom a cenia si svoje súkromie. Nevýhodou je naopak nižšia likvidita a vyššie poplatky za obchodovanie.

Vybrali sme pre vás tri najkvalitnejšie a najznámejšie BTC decentralizované burzy

Hodl Hodl je decentralizovaná krypto-burza, ktorá umožňuje priamy peer-to-peer nákup. Nedrží za užívateľov ich prostriedky. Pre minimalizáciu rizika a skrátenie času potrebného na obchod užívatelia používajú vlastné peňaženky a escrow službu. Počas obchodu zamykajú prostriedky do multisig adresy. Pretože Hodl Hodl nedrží prostriedky užívateľov, nemusí sa podriaďovať komplikovaným reguláciam, vyžadujúcim poskytovanie osobných údajov užívateľov.

Prečo obchodovať na Hodl Hodl?

  • Bezpečnosť – svoje prostriedky máte pod kontrolou a nezverujete ich burze.
  • Súkromie – bez nutnosti zadávať osobné údaje
  • Rýchlosť – obchody sa dejú priamo medzi adresami užívateľov
  • Testovacie prostredie – obchody si môžete vyskúšať nanečisto
  • Globálna komunita – obchodujte s ľuďmi z celého sveta

Kúpiť bitcoin na Hodl Hodl

LocalBitcoins je poprednou platformou pre peer-to-peer obchodovanie bitcoinu s viac ako miliónom registrovaných užívateľov z 249 krajín. Súčasťou platformy je i vyspelý hodnotiaci reputačný systém. Bohužiaľ, táto služba sa stala tak populárnou, že od nej regulátori začali vyžadovať registrácie užívateľov s vyplnením osobných údajov – už tak nie je úplne anonymná.

TIP: Vždy si vyberajte iba protistranu s dostatočne dlhou históriou a bezchybnými hodnoteniami, taktiež sa nenechajte nahovoriť na obchodovanie mimo platformy.

Ako prebieha transakcia na LocalBitcoins?

  • Krok 1: Najprv musíte vytvoriť inzerát.Pri vytváraní inzerátu si vyberiete spôsob platby, nastavíte svoje ceny, svoje limity a napíšete svoje obchodné podmienky za ktorých chcete nakúpiť alebo predať Bitcoin.
  • Krok 2: Keď predávate Bitcoin, musíte ho vložiť do LocalBitcoin peňaženky a následne uvidia užívatelia Váš inzerát.
  • Krok 3: Keď niekto odpovie na Váš inzerát, dostanete e-mail a SMS upozornenie. Akonáhle sa začne obchod, sú vaše Bitcoiny presunuté do „úschovne“, v ktorej zostanú po celú dobu obchodu.
  • Krok 4: Akonáhle kupujúci stlačí tlačidlo zaplatiť, dostanete upozornenie prostredníctvom e-mailu alebo SMS.
  • Krok 5: Keď potvrdíte, že ste prijali platbu, Vaše Bitcoiny sa presunú do peňaženky kupujúceho a obchod sa uzavrie.

Po úspešnom obchode nezabudnite odoslať spätnú väzbu kupujúcemu a povzbudiť ho, aby urobil to isté. Spätná väzba je dôležitá pre získanie dobrého mena na platforme.

Obchodovať na Localbitcoins

Bisq (starý názov Bitsquare) je decentralizovaná burza s otvoreným (open-source) zdrojovým kódom. To znamená, že to nie je klasická burza, centrálny server a spoločnosť, ktorá by od obchodníkov mohla vyžadovať osobné údaje. Je to software, ktorý si stiahnete a používate sami, stojí za ním komunita nezávislých vývojárov, ktorí sa spolu s užívateľmi organizujú pomocou tzv. DAO (decentralizovanej autonómnej organizácie). Z tohoto dôvodu ju nenájdete v našom článku o burzách, ale práve tu.

Bisq umožňuje používateľom nakupovať a predávať BTC za ostatné kryptomeny, alebo peniaze, bez potreby zveriť finančné prostriedky sprostredkovateľovi. Transakcie sa cez software uskutočňujú priamo medzi kupujúcim a predávajúcim (peer-to-peer). A vďaka tomu, že software s peňaženkou beží u vás v počítači, je obchodovanie na Bisq ešte bezpečnejšie než na iných zmenárňach.

Keď niekto chce BTC predať, vloží ho do svojej Bitsquare peňaženky a vytvorí ponuku, ktorá sa vysiela všetkým registrovaným užívateľom. Keď niekto prijme ponuku, začne obchod. Na obchodovanie sú kupujúci a predávajúci povinní zložiť zálohu vo výške 0.1 btc, ktorá sa použije v prípade, že niektorá zo zmluvných strán poruší podmienky obchodovania. Predávajúci a kupujúci sú tiež povinní zaplatiť poplatok za transakciu. Keď predávajúci potvrdí prijatie platby za BTC, transakcia sa zrealizuje a obchod sa uzavrie.

TIP: Napriek nesporným výhodám je obchodovanie na decentralizovaných burzách pomalšie a drahšie. Ak chcete obchodovať aktívne, prečítajte si náš článok o štandardných kryptomenových burzách.